Windows 10 Technical Preview – pierwsze wrażenia

Windows 10 Technical Preview – pierwsze wrażenia

Kilka dni temu miała miejsce premiera systemu Windows Technical Preview znana także jako Windows 10 Technical Preview albo Windows 10 TP. Zapisałem się do programu Windows Insider Preview i dzięki temu mam możliwość wyrażania opinii na temat funkcji nowego systemu i wspólnie z członkami programu WIP mogę wpływać na przyszły wygląd systemu, który jeśli dobrze pamiętam ma zostać udostępniony na początku przyszłego roku.

Instalacja i przygotowanie do pierwszego użycia

Instalacja i przygotowanie konta przebiegają w taki sam sposób jak to było w przypadku systemu Windows 8. Nie ma co się w tym momencie rozpisywać, ale warto za to dodać, że nie powinno się instalować tego typu wersji na komputerze produkcyjnym ze względu na to, że jest to wersja bardzo niestabilna bez możliwości zrobienia downgrade’u! Dlatego tak jak Mariusz Kędziora zalecam instalację na Hyper-V:

Ekran startowy czy menu Start?

Jak na razie Microsoft pozwala użytkownikowi decydować z czego chce korzystać, ale mimo to domyślnie widoczne jest menu Start, do którego można przypinać kafelki 😮

W ustawieniach paska zadań można zdecydować czy chce się menu Start czy ekran Start

W ustawieniach paska zadań można zdecydować czy chce się menu Start czy ekran Start

Snapowanie

Niestety w obecnej kompilacji snapowanie nie działa dokładnie tak jak powinno. Próbując przesunąć granicę między aplikacjami w rzeczywistości zmieniamy rozmiar okna. Żeby po zmianie rozmiaru okna rozszerzyć równo drugie okno trzeba ponownie złapać pasek tytułu i przeciągnąć okno odpowiednio do prawej lub lewej strony ekranu.

Niedopracowane snapowanie i scrollowanie.

Niedopracowane snapowanie i scrollowanie.

Jak widać na zrzucie nie tylko snapowanie źle działa. Problem dotyczy także scrollowania aplikacji Modern uruchamianych w okienkach. Większość aplikacji źle interpretuje rozmiar okna co powoduje efekt ucinania zawartości lub brak dostępności niektórych funkcji aplikacji. W przypadku aplikacji Sklep suwaki przesuwają tylko zawartość okna. Właściwy pasek znajduje się pod oknem co jednocześnie powoduje problemy z jego przesuwaniem. Na szczęście można uruchamiać aplikacje w trybie pełnoekranowym, ale niestety takie działanie uniemożliwia snapowanie aplikacji.

Internet Explorer bez interfejsu immersywnego?

Niestety mimo licznych prób uruchomienia Internet Explorera w interfejsie immersywnym nie udało mi się tego dokonać. Na poniższym zrzucie zaznaczyłem opcje, które podobno mają sterować zachowaniem przeglądarki.

Tryb immersywny?

Tryb immersywny?

 Nowości

Windows 10 ma kilka nowych funkcji. Między innymi są to:

  • okno wyszukiwania,
  • wirtualne pulpity.

Najbardziej ciekawe są wirtualne pulpity. Funkcja ta została zapożyczona z Linuksa. Niestety jej działanie nie jest zadowalające. Na początku myślałem, że wirtualne pulpity pozwolą snapować aplikacje, ale niestety się myliłem. Działanie wirtualnych pulpitów praktycznie nic nie zmienia. Każdy program i tak jest widoczny na pasku zadań, a jedyne co go wyróżnia to oznaczenie, na którym wirtualnym pulpicie aplikacja jest uruchomiona.

Podsumowanie

Jak na pierwszy tydzień testów to system wymaga nowych przyzwyczajeń. Tak jak wcześniej wspomniałem poprawek na pewno wymaga snapowanie i obsługa aplikacji Modern w okienkach. Wszystkie te błędy zostały zgłoszone przez testerów, więc powinny pojawić się w przyszłych aktualizacjach systemu.

Przydatne linki:

Windows Technical Preview
Windows Insider Program
Polska grupa członków programu Windows Insider Preview na Facebooku

Logo Windows 10 Technical Preview:
WallpapersCraft

Tags for Windows 10 Technical Preview – pierwsze wrażenia

%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowe logo firmy Microsoft
Australia zwycięzcą finałów światowych Imagine Cup 2014

2 dni temu odbyła się gala wręczenia nagród Imagine Cup 2014. Transmisję live można było oglądać na stronie głównej oficjalnej...

Zamknij